15.09.19 15:09

Agjencitë e shëndetit: Duhanpirja pa djegie, shumë më pak e dëmshme

Ndërsa duhanpirja tradicionale përmes djegies së produktit, ka qenë një shqetësim i vazhdueshëm për institucionet shëndetësore në botë, si dhe objekt i një sërë fushatash, novacionet e...

Alarmohet Ballkani: 72 të vdekur nga gripi i derrave

Vendet ballkanike janë në vënë në alarm sepse po përhapet me shpejtësi gripi i derrit. Deri më tani është raportuar se virusi vdekjeprurës ka marrë jetën e...

Pirja e duhanit dyfishon shanset për t’u verbuar

Pirja e duhanit është një prej shkaktarëve më të mëdhenj të vdekjeve dhe sëmundjeve në botë. Vetëm në Mbretërinë e Bashkuar, çdo vit vdesin 78,000 persona nga...

Keni shtuar kilogramë pas festave? Këto erëza do t’ju shkrijnë dhjamin e tepërt

E keni pyetur ndonjëherë veten cili është momenti i duhur për të rënë nga pesha? Mos u mendoni gjatë, nuk ekziston një fazë ose moment i caktuar....

Si të luftoni lodhjen e mëngjesit?

Nëse ndiheni të lodhur sapo të zgjoheni nga gjumi, freskohuni me një filxhan kafe për t’u ngritur dhe për të filluar ditën. Megjithatë, për të mbajtur efektin...

Të dhemb stomaku, por mos shko në farmaci…shih në shtëpi

Kur  të dhemb stomaku mos vrapo në farmaci, por shih njëherë rreth e rrotull në shtëpi. Shih nëse ke nga produktet e mëposhtme. Nuk është e thënë t’i kesh...

Arsyet pse keni dhimbje të qafës

Qafa jo vetëm që e ka barrën e mbajtjes së kokës por gjithashtu është përgjegjëse për të gjitha lëvizjet. Prandaj edhe shpesh është...

Gabimi që shumica prej neve e bëjmë gjatë aplikimit të kremit kundër diellit

Dështimi i vendosjes korrekte të SPF- kremit kundër diellit, në pjesët e duhura të fytyrës përkatësisht në pjesën nën sy përbën një rrezik të madh për kancerin...

Misri ngjyrë vjollcë dhe vlerat e tij

Studimi i ri sugjeron që kimikalet që gjenden në misrin vjollcë mund të zvogëlojnë inflamacionin dhe rezistencën ndaj insulinës, transmeton. Konsumimi i një diete...

Ushqimet që eliminojnë yndyrën

Me dietën e semaforit ju zbuloni ushqimet që djegin yndyrën dhe ju ndihmojnë të humbisni peshë pas një skeme të thjeshtë dhe intuitive. E...